Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej

Dlaczego jestem w BIK

W rejestrze tym znajdują się wszyscy klienci banków, którzy mają aktywne zobowiązania kredytowe lub wyrazili zgodę na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązań. Stosuje się przy tym dwa wyjątki, kiedy informacja w BIK jest przetwarzana bez zgody konsumenta – na podstawie Prawa Bankowego:

  • gdy konsument nie regulował zobowiązania lub dopuścił się zwłoki powyżej 60 dni oraz upłynęło kolejnych 30 dni od momentu poinformowania go przez bank o zamiarze przetwarzania jego danych bez jego zgody,
  • przez 12 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania, dla celów związanych z wykorzystywaniem przez banki modeli statystycznych do oceny ryzyka kredytowego (w takim jednak przypadku nie są podawane dane osobowe klienta, a jedynie dane statystyczne).

Korekta nieaktualnych czy błędnych informacji przysługuje tylko instytucji, która dokonała wpisu a nie osobie, której informacje dotyczą. Konsument ma w tym przypadku jedynie wgląd w dane jakie są przetwarzane, a komunikacja z Biurem Informacji Kredytowej odbywa się za pośrednictwem właściwego Banku lub SKOK-u. Myślę więc, że już dobrze wiesz, dlaczego jesteś w BIK.

* - pola wymagane* - pola wymagane* - pola wymaganeAby wyświetlić historię musisz się zalogować